Towarzyszy nam każdego dnia, w samochodzie, pracy, instytucjach publicznych, coraz częściej również w domach. Zdania co do skuteczności klimatyzacji i jej wpływu na zdrowie człowieka są podzielone. Pora więc uzupełnić wiedzę i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Na najważniejsze i najbardziej nurtujące pytania odpowiada ekspert, Agnieszka Fabiś z firmy LARS.

Czy użytkowanie klimatyzacji może powodować przeziębienia?

Tak, ale jest to prawda tylko częściowa. Wszystko zależy od sposobu, w jaki korzystamy z klimatyzacji. Przeziębienia może spowodować również zwykły pokojowy wentylator, gdy przez dłuższy czas będziemy przebywać w obrębie jego bezpośredniego podmuchu. Podobnie jest z klimatyzacją. Jeśli zaprogramowana temperatura będzie zbyt niska, to nasz organizm będzie narażony na wyziębienie. Jeśli do tego będziemy często wychodzić na zewnątrz chłodzonego pomieszczenia, gdzie temperatura bywa zwykle znacznie wyższa, mamy przeziębienie gotowe!

Z badań przeprowadzonych przez naukowców wynika, że człowiek najlepiej czuje się w temperaturach 20-24 stopni C. Dodatkowo, aby uniknąć niebezpieczeństwa zachorowania w upalne dni, różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz powinna wynosić maksymalnie 5-7 stopni C.

Czy klimatyzatory mają zły wpływ na alergików?

Niezupełnie. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w specjalne filtry, które powstrzymują niebezpieczne drobnoustroje i wszelkie zanieczyszczania, takie jak: zarodniki grzybów, pleśń, roztocza, ludzki naskórek czy sierść zwierząt. Nowoczesne biofiltry i filtry plazmowe instalowane w klimatyzatorach są obecnie najskuteczniejszym rozwiązaniem i eliminują do 80% zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu.

Klimatyzatory osuszają ponadto powietrze, co korzystnie wpływa na alergików. Są też skuteczną barierą oddzielającą pomieszczenia od alergenów znajdujących się na zewnątrz, takich jak pyłki drzew i traw. Można więc śmiało stwierdzić, że klimatyzacja nie tylko nie jest szkodliwa, ale wręcz pomaga uczulonym. Problemem mogą być jedynie starsze urządzenia lub te, które nie są systematycznie czyszczone i konserwowane.

Czy klimatyzacja wydziela nieprzyjemny zapach?

Tylko zaniedbane i nieserwisowane urządzenia mogą zachowywać się w ten sposób. Klimatyzator, jak każde inne urządzenie, wymaga czyszczenia i okresowych przeglądów. Postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta uchroni nas przed przykrymi niespodziankami. Większość firm zajmujących się naprawami klimatyzatorów zaleca wykonanie jednego lub dwóch przeglądów w ciągu roku. Wizyta specjalisty połączona z czyszczeniem filtrów i sprawdzeniem sprawności całego systemu pozwoli nam cieszyć się bezawaryjną pracą klimatyzacji przez długie lata. Sami również możemy zadbać o urządzenia chłodzące. Wystarczy raz w miesiącu przetrzeć wyloty klimatyzatora ciepłą wodą z mydłem. W ten sposób pozbędziemy się osiadającego kurzu i innych zanieczyszczeń. Zachowanie klimatyzatora w czystości zdecydowanie wpływa na wydajność jego pracy i zapobiega uszkodzeniom jego mechanizmów.

Czy działanie klimatyzatorów nadmiernie wysusza powietrze?

Taka sytuacja ma miejsce głównie w układach samochodowych. Urządzenia domowe wyposażone są coraz częściej w nawilżacze, które temu zapobiegają. Dodatkowo można stosować specjalne krople do oczu, które przydadzą się głównie w samochodzie oraz podczas długiej pracy z komputerem. Zalecana wilgotność powietrza w pomieszczeniach mieści się w przedziale: 40 – 60%.

Czy klimatyzatory są głośne?

Najgłośniejszym elementem systemu chłodzącego jest skraplacz. To do niego powraca rozgrzany czynnik chłodzący. Aby urządzenie chłodziło i oddawało ciepło, musi nastąpić proces sprężania, czyli przejście ze stanu gazowego w ciekły. To właśnie podczas niego wytwarzane jest ciepło. Za całość odpowiedzialny jest kompresor, który może być głośny. Dodatkowo przy skraplaczu zamontowany jest wentylator obniżający jego temperaturę. Skraplacz montuje się zwykle na ścianie budynku lub na dachu. Ponieważ znajduje się poza chodzonym pomieszczeniem, nie przeszkadza znajdującym się w nim ludziom. Jednostki wewnętrzne, czyli parowniki pracują znacznie ciszej i z reguły nie przekraczają wartości 50 dB, a więc poziomu ludzkiego szeptu. Warto zwrócić uwagę na ten parametr podczas zakupu klimatyzatora.

Z pewnością trudno byłoby wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie w czasie upałów bez wsparcia klimatyzatorów. Zwłaszcza, że mamy do nich coraz większy dostęp, nie tylko ze względu na przystępną cenę, ale także coraz lepszą jakość.  Choć wokół tych urządzeń narosło wiele negatywnych opinii i mitów, raczej wszyscy są zgodni, że klimatyzatory pozwalają przetrwać największe fale gorąca, poprawiając tym samy komfort życia i pracy. Systemy klimatyzacyjne są ważne jednak nie tylko dla ludzi. Podczas upalnego lata dają wytchnienie również zwierzętom domowym oraz zapobiegają przegrzewaniu sprzętów elektronicznych, m.in. komputerów. Dbanie o czystość i dobry stan techniczny klimatyzacji oraz regularne przeglądy zapewnią jej bezawaryjną i bezpieczną pracę przez długi czas - podsumowuje Agnieszka Fabiś, specjalistka ds. klimatyzacji w firmie LARS, dystrybutora klimatyzatorów FUJIAIRE.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem