Niedogrzane mieszkania w okresie wiosennym mogą przerodzić się w wylęgarnie grzybów pleśniowych. Przebywanie w pomieszczeniach zarażonych pleśnią może przyczynić się do licznych dolegliwości zdrowotnych. Jednak nie jesteśmy bezbronni, do dyspozycji mamy sprawdzone sposoby uniknięcia zawilgocenia.

Uwaga na pleśń w okresie wiosennym Wilgoć w mieszkaniu powstaje w wyniku takich codziennych czynności jak gotowanie czy kąpiel. Para wodna zawarta w powietrzu skrapla się na najzimniejszych miejscach, przeważnie są to okna, a czasem ściany – głównie w narożnikach. Szczególnie newralgicznymi okresami są wiosna i jesień. Często właśnie wtedy w domu jest zimniej niż na zewnątrz. Wynika to ze zbytniego wychłodzenia budynku, który nie jest ogrzewany. Gorzej, jeśli temperatura przekroczy tak zwany punkt rosy. Wtedy na powierzchni ściany zaczyna gromadzić się wilgoć i wnikać w głąb, co tworzy idealne warunki do zagrzybienia.

Profilaktyka

Jednym ze sposobów na uniknięcie zawilgocenia mieszkania jest odpowiednia wentylacja pomieszczeń oraz utrzymywanie właściwej temperatury wewnątrz budynku. Optymalne warunki gwarantuje również korzystanie z Ciepła Systemowego, czyli systemu ogrzewania mieszkań, lokali użytkowych, obiektów handlowych i użyteczności publicznej. Wykorzystywane w systemach grzewczych urządzenia automatyki pogodowej zapewniają warunki, w których mieszkanie będzie ogrzewane zawsze wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej określonego poziomu.

Najlepszym sposobem na uniknięcie zawilgocenia mieszkania jest odpowiednia wentylacja oraz zastosowanie odpowiedniej farby. Z pomocą przychodzą produkty przeznaczone do malowania ścian i sufitów w kuchni i łazience.To lateksowe emulsje, które charakteryzują się podwyższoną odpornością na wilgoć, działanie grzybów pleśniowych oraz tłuste plamy.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem