Kupując drzwi zwykle skupiamy się na doborze skrzydła drzwiowego. Wybór ościeżnicy zwykle traktowany jest po macoszemu i jest efektem szybkiej decyzji.

Jaka ościeżnica? Stała czy regulowana?

Ościeżnica jest istotnym elementem systemu drzwiowego i decyduje nie tylko o jego funkcjonalności, ale także wyglądzie. Do wyboru mamy dwa rodzaje (w zależności od konstrukcji) ościeżnic: stałą i regulowaną.

Dobrze dobrana ościeżnica powinna być dopasowana pod względem technicznym – do grubości muru, jak i estetycznym – do stylu wnętrza oraz wzoru i koloru skrzydła drzwiowego.

Jaka ościeżnica będzie lepsza?

Ościeżnica stała ma określoną szerokość, która dopasowana jest do standardowej grubości muru. W ościeżnicach regulowanych szerokość można zmieniać w określonym zakresie, co umożliwia idealne dopasowanie do różnych wymiarów. Jest to bardzo dogodne rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z nietypowymi grubościami ścian, np. w budynkach starego typu. Regulowane opaski maskujące „obejmują” ścianę z dwóch stron dając elegancki efekt wizualny. Futryny stałe nie posiadają opasek, dlatego zazwyczaj przy montażu stosuje się dodatkowe listwy ozdobne, aby zakryć miejsca łączenia ze ścianą.

Jaka ościeżnica? Stała czy regulowana?
Ościeżnica regulowana (fot. Pol-Skone) Ościeżnica stała (fot. Pol-Skone)

Ościeżnica regulowana jest łatwiejsza w montażu, ma szersze zastosowanie i gwarantuje atrakcyjne wykończenie bez stosowania dodatkowych elementów. Są jednak miejsca, w których lepiej sprawdzą się futryny o stałej szerokości. Dotyczy to przede wszystkim niewielkich pomieszczeń, gdzie masywne obramowanie drzwi może okazać się za ciężkie. Wówczas korzystniej będzie prezentowała się stała ościeżnica, którą ewentualnie można wzbogacić delikatnymi listewkami lub ćwierćwałkami. Istnieją też sytuacje, w których nie ma możliwości technicznych, aby zamontować regulowaną ościeżnicę ze względu na umiejscowienie drzwi przy styku ścian prostopadłych, gdzie nie zmieszczą się opaski maskujące.

Zatem przed dokonaniem zakupu ościeżnicy powinniśmy uwzględnić takie kwestie jak grubość muru, wielkość przestrzeni oraz położenie otworu drzwiowego. Ponadto ościeżnica powinna być dopasowana do koloru i wzoru skrzydła oraz stylu wystroju wnętrza. Warto o tym pamiętać w szczególności przy remontach, kiedy wymieniamy stare skrzydło drzwi na nowe i rozważamy zachowanie dotychczasowej futryny.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem