Atlas mocny w gipsie
Grupa Atlas jest liderem polskiego rynku gipsów budowlanych. W gips inwestuje od 13 lat i przeznaczyła na ten cel ponad 350 mln złotych. Dysponuje najnowocześniejszym w Europie Środkowo-Wschodniej potencjałem wytwórczym w tym sektorze. Produkuje wszystko z wyjątkiem płyt gipsowo-kartonowych i bloczków.
Produkty gipsowe Grupy są sprzedawane pod trzema markami: Gipsar, Dolina Nidy I Nowy Ląd. 21 lutego br. na rynek wprowadzona została nowa gipsowa marka Atlas Gips.
Metody uzyskiwania gipsu
Gips można pozyskiwać trzema sposobami:
- Eksploatując złoża naturalne.
- Odsiarczając spaliny (najczęściej w wielkich elektrowniach).
- W sposób syntetyczny - gips jest wówczas produktem ubocznym przy produkcji kwasu fosforowego lub fluorowodorowego. Ten sposób nie jest w Polsce stosowany na większą skalę.
- GRUPA ATLAS pozyskuje gipsy ze złóż naturalnych w Leszczach i Niwnicach oraz z odsiarczania spalin. Przerabia gipsy dwuwodne na gipsy półwodne, wykorzystywane głównie w chemii budowlanej.
Źródła pozyskiwania gipsu przez Grupę Atlas
Zasoby naturalne:
- 1998 Zakup Kopalni Gipsu i Anhydrytu NOWY LĄD w Niwnicach w województwie dolnośląskim.
- 2000 Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedaje 80% akcji Zakładów Przemysłu Gipsowego DOLINA NIDY w Leszczach konsorcjum ATLAS-Lafarge. Są tutaj największe polskie złoża gipsu, które wystarczą na ok. 120 lat eksploatacji.
- Odsiarczanie spalin:
- 2009 Rusza produkcja w nowym Zakładzie Przerobu Gipsu w Koninie.